  • Mfr # 6010JHM01AKM0250
  • Zoro # G6681141
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6010JHM01AKM0250
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
2"
Overall Height
13 5/8 in
Overall Length
3 3/8 in
Inlet Connection Size
2 in
Factory Set Pressure
250 psi
Disc Material
Brass
Compliance
Section VIII Air/Gas
Seat Material
Metal
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 2 in, Outlet Size 2 1/2 in, Factory Set Pressure 250 psig, Disc Material Brass, Overall Height 13 5/8 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 3 3/8 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel