  • Mfr # 6010JHM01AKM0050
  • Zoro # G6751211
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
2"
Outlet Size
2 1/2"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6010JHM01AKM0050
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
2"
Outlet Size
2 1/2"
Overall Length
3-3/8"
Overall Height
13-5/8"
Inlet Connection Size
2 in
Outlet Connection Size
2 1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Seat Material
Metal
Test Lever
Test Lever Included
Disc Material
Brass
Application
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Compliance
Section VIII Air/Gas
Factory Set Pressure
50 psi
Standards
ASME Code UV
Spring Material
Stainless Steel
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Temperature - Maximum
425 Degrees F
ASME Section Code
Section VIII, Section XIII
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Outlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Gender
Male
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
For Media
Air, Gas
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 2 in, Outlet Size 2 1/2 in, Factory Set Pressure 50 psig, Disc Material Brass, Overall Height 13 5/8 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 3 3/8 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel