  • Mfr # 6010EDE01AAM0025
  • Zoro # G0207462
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
3/4"
Outlet Size
1"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6010EDE01AAM0025
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
3/4"
Outlet Size
1"
Overall Length
3 1/2 in
Overall Height
7 1/2 in
Inlet Connection Size
3/4 in
Outlet Connection Size
1 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Application
Spring Material
Stainless Steel
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Seat Material
EPR
Standards
ASME Code V
Factory Set Pressure
25 psi
Test Lever
Test Lever Included
Disc Material
Brass
Product Type
Safety Relief Valve
Inlet Connection Gender
Male
Operating Pressure - Minimum
3 psi
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
425 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
ASME Section Code
Section I
Operating Pressure - Maximum
250 psi
For Media
Steam
Inlet Connection Type
NPT
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 3/4 in, Outlet Size 1 in, Factory Set Pressure 25 psi, Disc Material Brass, Overall Height 7 1/2 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 3 1/2 in, Seat Material EPR, Spring Material Stainless Steel