  • Mfr # K010-1620X25
  • Zoro # G705931224
/ea
Key Features
Wall Thickness
0.13 in
Material
PVC
Standards
Flexibility
Flexible
Features
Smooth Interior to Reduce Sediment Build-up, Blue Tint to Enhance Clarity, Self-Extinguishing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K010-1620X25
Country of Origin
Canada
Dimensions
Wall Thickness
0.13 in
Bend Radius
3 in
Inside Diameter
1 in
Overall Length
25 ft
Outside Diameter
1 1/4 in
Details
Item
Tubing
Material
PVC
Standards
Flexibility
Flexible
Features
Color
Clear
Application
Air, Food and Beverage, Water
For Environment
Chemical
Jacket Material
No Jacket
Beverage, Food, and Water Compatibility
Beer, Dairy, Orange Juice, Potable Water, Soft Drinks
Hardness
Shore A 73
Maximum Operating Pressure
25 psi @ 70 Degrees F
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Fitting Compatibility
Barbed
Minimum Operating Temperature
25 Degrees F
Jacket Color
No Jacket
Material Trade Name
Klearon
Clarity
Clear
Does Not Contain
Phthalates
Industry Application
HVAC, Laboratory, Plumbing, Pneumatics
Chemical Compatibility
Reinforcement
Not Reinforced
For Location
Indoor
Stripe Color
No Stripe
System of Measurement
Inch
For Potable Water Use
Yes
Resistance Properties
Chemical Resistant
For Fluid Type
Beverages, Chemicals, Deionized Water
Autoclavable
No
Food Application
Food and Beverage
Maximum Operating Temperature
150 Degrees F
Flow Application
Air Breathing Lines, Beverage Dispensing Unit, Chemical Transfer, Water Distillation Lines
Coil Weight
24.1 lb
Tube Form
Coil
Peristaltic Pump Compatible
No
Food and Beverage Compatibility
Beer, Dairy, Non-Potable Water, Orange Juice, Potable Water, Soft Drinks
Description
Tubing, Application Air, Food and Beverage, Water, Color Clear, Food Application Food and Beverage, Hardness Shore A 73, Inside Diameter 1 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Klearon, Maximum Operating Pressure 25 psi @ 70 Degrees F, Maximum Operating Temperature 150 Degrees F, Outside Diameter 1 1/4 in, Overall Length 25 ft, Peristaltic Pump Compatible No, Resistance Properties Chemical Resistant, Reinforcement Not Reinforced