  • Mfr # K3150-12X25
  • Zoro # G405931197
/ea
Key Features
Wall Thickness
0.13 in
Standards
Application
Air, Water
Features
Color
Clear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K3150-12X25
Country of Origin
Germany
Dimensions
Wall Thickness
0.13 in
Overall Length
25 ft
Bend Radius
6 in
Inside Diameter
3/4 in
Outside Diameter
1 1/32 in
Details
Item
Tubing
Standards
Application
Air, Water
Features
Color
Clear
Flexibility
Flexible
Material
PVC
Peristaltic Pump Compatible
No
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Coil Weight
5.5 lb
Reinforcement
Polyester Braid with Longitudinal Yarn
For Environment
Chemical
Stripe Color
No Stripe
Maximum Operating Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Material Trade Name
Clearbraid
Tube Form
Coil
For Fluid Type
Beverages, Chemicals, Deionized Water
Does Not Contain
Phthalates
System of Measurement
Inch
Jacket Color
No Jacket
Autoclavable
No
For Location
Indoor
Hardness
Shore A 73
Flow Application
Jacket Material
No Jacket
Weight per Foot
0.22 lb/ft
Clarity
Minimum Operating Temperature
25 Degrees F
For Potable Water Use
Yes
Resistance Properties
Chemical Resistant
Food Application
Food and Beverage
Beverage, Food, and Water Compatibility
Beer, Dairy, Orange Juice, Potable Water, Soft Drinks
Chemical Compatibility
Industry Application
HVAC, Laboratory, Plumbing, Pneumatics
Maximum Operating Temperature
150 Degrees F
Fitting Compatibility
Barbed
Food and Beverage Compatibility
Beer, Dairy, Non-Potable Water, Orange Juice, Potable Water, Soft Drinks
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Clear, Food Application Food and Beverage, Hardness Shore A 73, Inside Diameter 3/4 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Clearbraid, Maximum Operating Pressure 150 psi @ 70 Degrees F, Maximum Operating Temperature 150 Degrees F, Outside Diameter 1 1/32 in, Overall Length 25 ft, Peristaltic Pump Compatible No, Resistance Properties Chemical Resistant, Reinforcement Polyester Braid with Longitudinal Yarn