Cut-Off, GDM 2020R020PM6D PR1225 , 10 pcs.
  • Mfr # GDM2020R020PM6DPR1225
  • Zoro # G6753959
Cutting Direction
Right Hand
Corner Radius
0.20mm
ISO Number
GDM2020R020PM6D
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GDM2020R020PM6DPR1225
Corner Radius
0.20mm
Overall Length
20.00mm
Max. Grooving Width
2.00mm
Cutting Height
4.30mm
Insert Size
2020
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
GDM2020R020PM6D
Rake
Positive
Lead Angle
6 Degrees
Finish - Machining
Megacoat
Primary Material Application ISO Code
P
For Toolholder
KGDR...-2, KGDSR...JX-2
Cutting Application
Cut-Off
Manufacturer Grade
PR1225
Primary Material Application
Steel
Chip-Breaker Code
PM
Description
Indexable Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 2.00mm, ANSI Code GDM2020R020PM6D, Chip-Breaker Code PM, Coating Process PVD