Cut-Off, TKF 16L150T16DR PR1535 G, 10 pcs.
  • Mfr # TKF16L150T16DRPR1535
  • Zoro # G6755919
/ea
Key Features
Chip-Breaker
Yes
Cutting Direction
Left Hand
Corner Radius
0.08mm
Rake
Positive
Lead Angle
16 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TKF16L150T16DRPR1535
Country of Origin
China
Dimensions
Corner Radius
0.08mm
Thickness
9.50mm
Insert Size
16
Depth of Cut
8.00mm
Max. Grooving Width
1.50mm