  • Mfr # KGDL2020X5T10S
  • Zoro # G3832493
Cutting Direction
Left Hand
Includes
Toolholder and Blade
Overall Length
115.00mm
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
KGDL2020X5T10S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
115.00mm
Depth of Cut
10.00mm
Shank Width
20.00mm
Cutting Height
20.00mm
Shank Height
20.00mm
Head Length
33.00mm
Max. Grooving Width
6.00mm
Cutting Direction
Left Hand
Includes
Toolholder and Blade
Insert Style
GDG; GDGS; GDM; GDMS
Toolholder Style
KGD-S
ANSI Code
KGDL2020X5T10S
ISO Number
KGDL2020X-5T10S
Side-to-Cutting Tip
22.00mm
Cutting Application
Cut-Off, Grooving
Description
Indexable Parting and Grooving Tool Holder, Insert Style GDG; GDGS; GDM; GDMS, Left Hand, Cut-Off, Grooving, Shank Width 20.00mm, ANSI Code KGDL2020X5T10S, Coolant Fed Non-Coolant Through