Face Mill, MFK 3000R118T, MFK 300" Dia.
  • Mfr # MFK3000R118T
  • Zoro # G3833717
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Depth of Cut
0.2362 in
Overall Length
2.4803 in
Insert Size
11...
Cutting Direction
Right Hand
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MFK3000R118T
Country of Origin
Japan
Dimensions
Depth of Cut
0.2362 in
Overall Length
2.4803 in
Insert Size
11...
Arbor Dia.
1 in
Hub Outside Dia.
2 3/4 in
Min. Cutting Dia.
3 in
Max. Cutting Dia.
3.3400 in
Details
Item
Indexable Face Mill
Cutting Direction
Right Hand
Features
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Cutting Application
Cast Iron Milling, Face Milling
Insert Holding Type
Wedge Clamp
ANSI Code
MFK3000R118T
Rake
-7 Degrees Radial, 15 Degrees Axial
ISO Number
MFK3000R-11-8T
Side Cutting Edge Angle
70 Degrees
Number of Inserts
8
Insert Style
PNEA; PNEG; PNMG
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 3.3400 in, Arbor Dia. 1 in, Depth of Cut 0.2362 in, ANSI Code MFK3000R118T, Coolant Fed Non-Coolant Through, Cutting Application Cast Iron Milling, Face Milling