Face Mill, MFK 5000R1118T, MFK 500" Dia.
  • Mfr # MFK5000R1118T
  • Zoro # G3833516
Depth of Cut
0.2362 in
Overall Length
2.4803 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MFK5000R1118T
Depth of Cut
0.2362 in
Overall Length
2.4803 in
Hub Outside Dia.
3 3/4 in
Min. Cutting Dia.
5 in
Max. Cutting Dia.
5.3400 in
Arbor Dia.
1 1/2 in
Number of Inserts
18
Rake
-5 Degrees Radial, 15 Degrees Axial
ANSI Code
MFK5000R1118T
ISO Number
MFK5000R-11-18T
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 5.3400 in, Arbor Dia. 1 1/2 in, Depth of Cut 0.2362 in, ANSI Code MFK5000R1118T, Coolant Fed Non-Coolant Through, Cutting Application Cast Iron Milling, Face Milling