Face Mill, MSR 4000R115ID, MSR 400" Dia.
  • Mfr # MSR4000R115ID
  • Zoro # G3833017
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Depth of Cut
0.9252 in
Overall Length
1.9685 in
Cutting Direction
Right Hand
Insert Size
2506
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MSR4000R115ID
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Depth of Cut
0.9252 in
Overall Length
1.9685 in
Insert Size
2506
Max. Cutting Dia.
4 in
Hub Outside Dia.
2 3/4 in
Arbor Dia.
1 1/2 in
Details
Item
Indexable Face Mill
Cutting Direction
Right Hand
Features
Side Cutting Edge Angle
90 Degrees
ISO Number
MSR4000R-1-1.5ID
ANSI Code
MSR4000R115ID
Cutting Application
Face Milling, Heavy Milling, Shoulder Milling, Slotting
Rake
-5 Degrees Radial, 9 Degrees Axial
Insert Holding Type
Screw
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Number of Inserts
6
Insert Style
APMT
Description
Indexable Face Mill, Max. Cutting Dia. 4 in, Arbor Dia. 1 1/2 in, Depth of Cut 0.9252 in, ANSI Code MSR4000R115ID, Coolant Fed Non-Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Heavy Milling, Shoulder Milling, Slotting