  • Mfr # BDMT11T304ERJSCA6535
  • Zoro # G6249299
/ea
Key Features
Insert Style
BDMT
Insert Shape
Parallelogram
Insert Size
11T304
Insert Material
Carbide
Corner Radius
0.0157 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BDMT11T304ERJSCA6535
Country of Origin
Japan
Dimensions
Insert Size
11T304
Corner Radius
0.0157 in
Insert Thickness
0.149"
Nose Radius
0.016"
Mounting Hole Dia.
0.1100 in
Width
0.2640 in
Through Hole Inside Dia.
0.1100 in
Cutting Edge Length
11.00mm
Thickness
0.149 in