  • Mfr # 1810-1250D375
  • Zoro # G1225152
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1810-1250D375
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
Length of Cut
0.375 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Milling Dia.
0.125 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
C2 Micro Grain
Item
Square End Mill
Steel (P) Compatibility
No
Helix Angle
30 Degrees
Finish
DLC
List Number
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cast Iron (K) Compatibility
No
Shank Type
Straight
End Mill Style
Square
Super Alloy (S) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Hardened (H) Compatibility
Material Grade - Machining
Micrograin
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
DLC
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 0.125 in Milling Dia., DLC, Straight, Length of Cut 0.375 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. Not Applicable