  • Zoro # G2300098
/ea
See details
Key Features
Includes
Filters
Overall Width
4 ft
Voltage
115V AC
Color
White
For Use With
Laboratories
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G2300098
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
4 ft
Overall Depth
29 in
Overall Height
44 in
Length
48"
Opening Size
9 3/8 in
Inside Length
23 3/8 in
Overall Length
29 in
Height
43 3/4 in
Depth
29 in
Inside Width
Inside Height
Width
48 in
Adjustable Height
Fixed
Cord Length
8 1/4 ft
Sash Opening Width
Interior Width
Opening Height
9 3/8 in
Interior Depth
Sash Opening Height
Interior Height
Details
Item
Ductless Enclosure
Includes
Filters
Voltage
115V AC
Color
White
For Use With
Laboratories
Construction Material
Aluminum ( Frame), Steel (Rear)
Coating
Powder Coated
Material
Aluminum
CFM
295 at 100 fpm
Compliance
ANSI Z9.5, ASHRAE 110, CAN/CSA C22.2 No. 61010-1, CE Conformity Marking (230V Models), SEFA 8-2010, Cabinet Surface Finish Tests, SEFA 9-2010, DH II, UL 61010-1
HP
0.12 hp
Series
Paramount
Number of Filters Required
6
Filter Type
Carbon
Standards
ANSI Z9.5, ASHRAE 110, CAN/CSA C22.2, SEFA 8, SEFA 9, SEFA1, UL 61010-1
Display Type
Digital
Assembly
Unassembled
Filter Efficiency
99.99%
Includes Work Surface
No
Includes Blower
Yes
Includes Base
No
Housing Finish
Epoxy Coated
Number of Electrical Duplexes
0
Horsepower
0.12 hp
Product Type
Ductless Enclosure
Current
5 A
Frequency
50/60 Hz
Includes Air Flow Monitor
Yes
Housing Material
Aluminum
Blower Required
No Blower Required
Base Required
Base/Stand Required
Work Surface Required
Work Surface Required
Description
Ductless Enclosure, Filter Type Carbon, 295 at 100 fpm CFM, Overall Height 44 in, Overall Width 4 ft, Overall Length 29 in, Inside Height 22 3/4 in, Inside Length 23 3/8 in, Inside Width 46 3/4 in, Opening Size 9 3/8 in, 0.12 hp HP, Voltage 115V AC, Number of Filters Required 6, Aluminum, Compliance ANSI Z9.5, ASHRAE 110, CAN/CSA C22.2 No. 61010-1, CE Conformity Marking (230V Models), SEFA 8-2010, Cabinet Surface Finish Tests, SEFA 9-2010, DH II, UL 61010-1, Width 48 in, Depth 29 in