  • Zoro # G114643107
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
24 V DC -10 %+7 % (RGB) – 24 V DC ±10 % (W)
Mounting Type
LED surface-mounted light
Standards
CE, UKCA, ETL Listed (5003529)
Average Life
> 60.000 h (L80/B10)
Special Features
RGB-W: Illumination and beacon in one light, resistant to high temperatures
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G114643107
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
540 mm (~21.26")
Size
29 mm x 40 mm (~1.14" x ~1.57")
Details
Voltage
Mounting Type
LED surface-mounted light
Standards
CE, UKCA, ETL Listed (5003529)
Average Life
> 60.000 h (L80/B10)
Special Features
Tube Material
Aluminum
IP Rating
IP67/IP69K
Operating Temperature
-30 °C to +70 °C (-22 °F to 158 °F)
Lamp Luminous Flux White
2300 lm
Power Consumption Blue
~4.3 W
Glare Control
Diffused Safety Glass
Model
TUBELED_40 II RGB-W ECO
Lamp Luminous Efficiency White
~165 lm/W
Cascadable
No
Lamp Luminous Flux Red
276 lm
Light Color White
Daylight White (5200 - 5700K)
Power Consumption Green
~2.9 W
Lamp Luminous Flux Blue
168 lm
Cover Material
Safety glass, shatterproof
Connection
M12 A-coded
Power Consumption White
~14 W
Lamp Luminous Flux Green
504 lm
Class of Protection
III
Beam Angle
100°
Power Consumption Red
~4.3 W