  • Mfr # BULLTFL2A/S030UNHD8SC2/BZ
  • Zoro # G616065889
Key Features
Socket Type
cULus listed to UL1598, wet location, DLC 5.1 Premium, IP66 , IK08, RoHS, FCC, NLB Trusted Warranty
Light Output
1,400 lm, 4,200 lm
Housing Color
Bronze
IP Rating
IP66
Housing Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULLTFL2A/S030UNHD8SC2/BZ
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
6 1/8 in
Overall Height
8 1/2 in
Mounting Pipe Size
1/2 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Length
6 5/8 in
Diameter
6.1 in
Nominal Length
6.6 in
Width
6.1 in
Details
Voltage
120 V
Socket Type
Light Output
1,400 lm, 4,200 lm
Housing Color
Bronze
IP Rating
IP66
Housing Material
Aluminum
Sensor Type
Not Sensor Compatible
Color Temperature
3000/4000/5000
Item
Flood light
Color Rendering Index
80
Standards
cULus
Fixture Wattage
10.5 W, 20 W, 30 W
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Color Selectable
Selectable
Lumen Selectable
Selectable
Light Technology
LED
Number of Lightheads
1
Metal Halide Wattage Equivalency
70 W
Mount Type
Slipfitter/Knuckle
Operating Temperature - Maximum
104 Degrees F
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
70 W
CRI
80
Lumens Per Watt
140 lm/W
Fixture Rated Life
100000
Color Temp.
Type
Flood light
Mounting
Surface
Power Factor
≥ 0.90
Light Distribution
< 20 %
Housing Finish
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Rated Life
Fixture Mounting Location
Surface
Lumens
Efficacy (LPW)
140 lm/W
Features
Bullet Flood 2A, Selectable 10.5W/20W/30W, 120-347V, 0-10V Dim, Cct Selectable 3000K/4000K/5000K, Bronze
Watts
30.00/20.00/10.50 W
Finish
Description
Floodlights, Fixture Wattage 10.5 W, 20 W, 30 W, Voltage 120 to 347V AC, Light Technology LED, Mount Type Slipfitter/Knuckle, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Suggested Lamp Item No. Not Applicable, IP Rating IP66, Mounting Pipe Size 1/2 in, Number of Lightheads 1, Socket Type cULus listed to UL1598, wet location, DLC 5.1 Premium, IP66 , IK08, RoHS, FCC, NLB Trusted Warranty, Standards cULus, FCC, RoHS