  • Mfr # RSTRIP1A/025UNVD850/48U/WH/E
  • Zoro # G916296310
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Efficacy (LPW)
133 lm/W
Color Rendering Index
80
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Fixture Warranty
5 years
Total Harmonic Distortion (THD)
< 20 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RSTRIP1A/025UNVD850/48U/WH/E
Country of Origin
China
Dimensions
Dimensions
48.03x5.83x2.42 in
Height
2.42 in
Width
5.83 in
Length
48.03 in
Details
Item
Retrofit
Efficacy (LPW)
133 lm/W
Color Rendering Index
80
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Fixture Warranty
5 years
< 20 %
Features
Retrofit Strip Led Fixture 1A, 25 Watts, 3300 Lumens, 80+ Cri, 4000K, 48In, Installs On Strip Bodies 4.25 To 5.25 Wide, White Painted Finish
Operating Temperature (°C)
-20 to+50 °C
Indoor/Outdoor Usage
Indoor
Type
Retrofit
Lumens Per Watt
Lumens
3325
Power Factor
≥0.90
CRI
Housing Material
Metal
Rated Life
150000
Mounting
Surface
Operating Temp. Range
-4 to 122
Finish
White
Watts
25 W
Voltage
120 V
Standards
cULus
Color Temperature
Lithium Ion Battery
L
Operating Temperature (°C)
-20 to+50 °C
Description
Retrofit Strip LED Fixture 1A