  • Mfr # LED8T8L24FPDIM841BFG2
  • Zoro # G616520951
/ea
Key Features
Dimmable
yes
Bulb Dia.
1 in
Bulb Shape
T8
Bulb Finish
Frosted
Rated Life
50000
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LED8T8L24FPDIM841BFG2
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Dia.
1 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Length
24 in
Nominal Length
2 ft
Details
Dimmable
yes
Item
Linear LED Light Bulb
Bulb Shape
T8
Bulb Finish
Frosted
Rated Life
50000
Lumens
1,250 lm
Voltage
120 V
Lumen Selectable
No
Color Selectable
No
Bulb Designation
LED8T8L24FPDIM841BFG2
Light Technology
LED
Color Rendering Index
82
Color Temperature
4100 K
Watts
8 W
Standards
FCC, RoHS
Series
LED T8
Bulb Glass Type
Plastics
Bulb Base Type
Medium Bipin
Equivalent Lamp Power
17
Description
Linear LED Light Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Housing Plastic, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 82, Color Temperature 4100K, Incandescent Wattage Equivalency 17 W, Lumens 1,250 lm, Nominal Length 2 ft, Shatter-Resistant Yes, Watts 8 W, Color Selectable No, Light Technology LED, Bulb UL Type Type B, Voltage 120 to 277 V, Standards FCC, RoHS, UL 1993 Environmental Rating Damp Location, Dry Location, Series LED T8, Overall Length 2 ft, Bulb Finish Frosted