  • Mfr # LNHIBA4A/300UNVD840/13W/WH
  • Zoro # G216295846
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Light Color
White
Housing Material
Steel
Nominal Length
35.433 in
Fixutre Mounting Type
Suspended
Type
V-hook with chain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LNHIBA4A/300UNVD840/13W/WH
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Length
35.433 in
Length
35.433 in
Dimensions
35.43x15.16x2.09 in
Height
2.087 in
Width
15.16 in
Details
Item
Linear High Bay
Light Color
White
Housing Material
Steel
Lumens
40500
Fixutre Mounting Type
Suspended
Type
V-hook with chain
Power Factor
≥0.90
CRI
80
Max. Fixture Wattage
300 W
Fixture Voltage
120 V
Service Life Rating
50000
Features
Linear High Bay 4A, 300 Watts, 120-277V, 0-10V Dimmable, 80+ Cri, 4000K, 15.2 By 35.4, Wide Distribution, White
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Fixture Warranty
5 years
Lumens Per Watt
135 lm/W
Color Rendering Index
80
Color Temperature
Total Harmonic Distortion (THD)
< 20 %
Fixture Rated Life
Efficacy (LPW)
135 lm/W
Accessories
Standards
cULus
Description
Linear High Bay 4A, 300 Watts, 120-277V