  • Mfr # WALPAKN9AS080HUVD8SC2BZP
  • Zoro # G416560942
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WALPAKN9AS080HUVD8SC2BZP
Overall Height
6 1/4 in
Overall Length
14 3/8 in
Overall Width
9 3/8 in
Mounting Height - Maximum
25 ft
Nominal Length
14.37 in
Width
9.33 in
Height
6.30 in
Size
14.37x9.33x6.3 in
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
250 W
Metal Halide Wattage Equivalency
250 W
Light Output
7,500 lm, 9,750 lm, 12,000 lm
Fixture Wattage
80 W
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Efficacy (LPW)
135 lm/W
Watts
50.00/65.00/80.00 W
Lumens
Voltage
277 V
Description
Performance Wall Pack, Fixture Wattage 80 W, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Includes Lamp Integrated, Rated Life 100,000 hr, Fixture Lens Material Glass, IP Rating IP65, Standards cULus, FCC, RoHS