  • Mfr # WALPAKC9AS035UNHD8SC2BZPE
  • Zoro # G316560912
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Incandescent Wattage Equivalency
200 W
Color Rendering Index
80
Lumen Selectable
Selectable
Voltage
120 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WALPAKC9AS035UNHD8SC2BZPE
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Overall Length
14 3/8 in
Knockout Size
3/4 in
Hub Size
3/4 in NPT
Overall Width
7 3/8 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Mounting Height - Maximum
12 ft
Overall Height
9 3/8 in
Height
9.40 in
Nominal Length
14.40 in
Width
7.4 in
Size
14.4x7.4x9.4 in
Details
122 Degrees F
200 W
Color Rendering Index
80
Lumen Selectable
Selectable
Voltage
120 V
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
75 W
Fixture Lens Material
Polycarbonate
Rated Life
100,000 hr
Metal Halide Wattage Equivalency
75 W
Number of Hubs
0
IP Rating
IP65
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Fixture Wattage
35 W
Standards
cULus
Mount Type
Surface
Housing Color
Bronze
Sensor Type
Photocell Included
Light Output
3,000 lm, 4,500 lm, 5,250 lm
Light Distribution Type - IESNA
Type III
Includes Lamp
Integrated
Color Temperature
3000/4000/5000
Number of Knockouts
4
Item
Wall pack
For Location
Outdoor
Housing Material
Aluminum
Light Technology
LED
Color Selectable
Power Source
Hardwired
Efficacy (LPW)
150 lm/W
Lumens
Lamp Type
SMD
Total Harmonic Distortion
< 20 %
CRI
Power Factor
≥0.90
Fixture Rated Life
Operating Temp. Range
-40 °F to 122°F
Mounting
Surface
Watts
20.00/30.00/35.00 W
Application
Outdoor
Finish
Bronze
Description
Wall Pack Cutoff, Fixture Wattage 35 W, Voltage 120 to 347V AC, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Includes Lamp Integrated, Rated Life 100,000 hr, Fixture Lens Material Polycarbonate, IP Rating IP65, Standards cULus, FCC, RoHS