  • Mfr # WALPAKC9AS100HUVD8SC2BZP
  • Zoro # G516560910
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
250 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WALPAKC9AS100HUVD8SC2BZP
Country of Origin
Viet Nam
Overall Length
14 1/8 in
Overall Width
9 1/4 in
Overall Height
6 1/2 in
Mounting Height - Maximum
20 ft
Height
6.54 in
Width
9.25 in
Nominal Length
14.17 in
Size
14.17x9.25x6.54 in
Details
250 W
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Fixture Wattage
100 W
Standards
cULus
Light Distribution Type - IESNA
Type III
Number of Knockouts
4
Integrated
Incandescent Wattage Equivalency
450 W, 500 W, 600 W
Light Output
9,750 lm, 12,000 lm, 15,000 lm
Metal Halide Wattage Equivalency
250 W
Fixture Lens Material
Polycarbonate
Rated Life
100,000 hr
Lumens
Mounting
Surface
Voltage
277 V
Fixture Rated Life
Lamp Type
SMD
Total Harmonic Distortion
< 20 %
Application
Outdoor
Operating Temp. Range
-40 °F to 122°F
Watts
65.00/80.00/100.00 W
Power Factor
≥0.90
Efficacy (LPW)
150 lm/W
Finish
Bronze
CRI
80
Description
Wall Pack Cutoff, Fixture Wattage 100 W, Light Technology LED, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 80, Includes Lamp Integrated, Rated Life 100,000 hr, Fixture Lens Material Polycarbonate, IP Rating IP65, Standards cULus, FCC, RoHS