  • Zoro # G202014970
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G202014970
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
8 3/4 in
Manufacturers Warranty Length
18 mo
Shaft Length
1 7/8 in
Body Dia.
7.7 in
Shaft Dia.
5/8 in
Overall Length
12 in
Bolt Circle Dia.
5 5/8 in
Lead Length
10 in
Length Less Shaft
10 in
Details
Item
General Purpose Motor
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Fan-Cooled
Motor Mounting Type
Rigid Base
HP
1
RPM Range
Voltage
115/208-230V AC
Frame
56C
Motor Thermal Protection
Manual
Motor Service Factor
1.2
Voltage Compatibility
115/208-230V AC
Motor Application
General Application
Motor Design
Capacitor-Start
Nameplate RPM
1,725
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Motor Mounting Position
Horizontal
Motor Frame Material
Rolled Steel
Motor Shaft Design
Keyed
Standards
CSA, UL Recognized
Includes
Key
Duty Cycle
Continuous
Usable @ 200V
No
Usable @ 208V
Yes
No. of Speeds
1
Inverter Rating
No
Nominal Efficiency
75 %
Finish
Enamel
Shaft Material
1144 Stressproof Carbon Steel
Motor Bearings
Ball
Max. SF Amps
13.6/6.8
Regreasable Bearings
Permanently Lubricated Bearings
Max. Ambient Temp.
104 Degrees F
NEMA Design
N
Part Winding Start Capable
Inverter Rated
Number of Wires
7
Starter Required
Hz
60 Hz
Weight
32 lb
Phase
Single
Conduit Box Location
Exterior
Conduit Box Position
F1
Ins. Class
B
Full Load Amps
Bearing Protection
Double Shield
Description
General Purpose Motor, Bearing Protection Double Shield, Body Dia. 7.7 in, Bolt Circle Dia. 5 5/8 in, Conduit Box Location Exterior, Conduit Box Position F1, Duty Cycle Continuous, Finish Enamel, Frame 56C, Hz 60 Hz, Full Load Amps 12.8/6.4, Height 8 3/4 in, HP 1, Includes Key, Ins. Class B, Inverter Rated No, Inverter Rating No, Lead Length 10 in, Length Less Shaft 10 in, Manufacturers Warranty Length 18 mo, Max. Ambient Temp. 104 Degrees F, Max. SF Amps 13.6/6.8