  • Zoro # G811931200
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Design
Three-Phase
Phase
Three
RPM Range
Voltage
230/460V AC
Frame
56C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G811931200
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
11 11/16 in
Body Dia.
7.2 in
Bolt Circle Dia.
5 7/8 in
Shaft Dia.
5/8 in
Manufacturers Warranty Length
Not available
Stud Size
3/8"-16
Length Less Shaft
9 13/16 in
Shaft Length
1 7/8 in
Details
Item
Washdown Motor
Motor Design
Three-Phase
Phase
Three
HP
1/2 hp
RPM Range
Voltage
230/460V AC
Frame
56C
Motor Frame Material
Stainless Steel
Motor Thermal Protection
None
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Fan Cooled
Endshield Material
Not available
Voltage Compatibility
230V AC, 460V AC
Nameplate RPM
1,740 RPM
Bearing Protection
Weight
31 lb
Motor Mounting Position
Horizontal
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Full Load Amps @ 50Hz
0.74 A
HP @ 50Hz
1/3 hp
Shaft Material
Stainless Steel
RPM @ 50Hz
1,440 RPM
Usable @ 200V
Not Usable at 200V
No. of Speeds
1
Nominal Efficiency
72 %
Full Load Amps
2.0/1.0 A
Includes
Hz
60/50 Hz
Motor Application
General Purpose
NEMA Design
B
Motor Mounting Type
C-Face, Rigid Base
Motor Service Factor
1.15
Standards
CSA Certified, UL Listed
Usable @ 208V
Not Usable at 208V
Motor Bearings
Ball
Voltage @ 50Hz
Motor Shaft Design
Keyed
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Service Factor @ 50Hz
1.15
Duty Cycle
Continuous
Finish
No Paint
Ins. Class
F
Conduit Box Position
F1
Description
Washdown Motor, Three Phase, Motor Design Three-Phase, 1/2 hp HP, Nameplate RPM 1,740 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 230/460V AC, Full Load Amps 2.0/1.0 A, 56C Frame, Usable @ 208V Not Usable at 208V, Usable @ 200V Not Usable at 200V, 60/50 Hz Hz, Motor Service Factor 1.15, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Duty Cycle Continuous, NEMA Design B, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled