  • Mfr # TR20HUSBPD65BK
  • Zoro # G022784916
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TR20HUSBPD65BK
Country of Origin
China
Description
USB Receptacle, Current Rating 20 A, Housing Color Black, Number of Outlets 2, Number of USB Ports 2, Number of Wires 3, Power Indicating Light Yes, Receptacle Type Duplex, Resistance Properties Tamper Resistant, USB Connection Type C, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Wire Leads, Wiring Method Back, GFCI No, Grade Hospital Grade, Grounding Grounded, Horsepower Rating Not Applicable, Housing Material Nylon, IP Rating Not Applicable, Maximum Wire Size 12 AWG