  • Zoro # G411384734
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
DD120 Utility Locator, Midi Sonde, Alkaline Batteries, Locator Bag, Manuals
Features
In-Built Self Test, Signal Strength Indication (SSI)
Operating Frequency
Auto Mode 33 kHz, Power Mode 50/60 Hz, Radio Mode 15 to 60 kHz, Transmitter Mode 33 kHz, 8 kHz, 512 Hz, 640 Hz
Power Source
Battery
Compatible Transmitter
DA-230 Signal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
Leica DD130 Plumbers Kit
Zoro #
G411384734
UPC #
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Transmitter Dimensions
250 mm x 206 mm x 113 mm
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Receiver Dimensions
10 in x 3.4 in x 30 in
Maximum Locating Depth
9.99 m
Battery Size
AA
Details
Item
Locator Plumbers Kit
Includes
Features
Operating Frequency
Power Source
Battery
Compatible Transmitter
DA-230 Signal
Circuit Connection Type
Direct, Induction
Standards
2014/53/EU, CE
Includes Batteries
Yes
Number of Batteries Required
6
Transmitter Power Output
1 W
Alert Type
Digital Display, Sound
Battery Chemistry
Alkaline
Sonde Frequencies
33 kHz
Display Screen Type
LCD
IP Rating
IP54
For Circuit Type
Energized Lines
Display Type
Digital
For Locating
Pipes and Cables Lines
Locator Type
Utility Line Locating Receiver
Testing Modes
Active with Transmitter, Passive Power, Passive Radio (RF)
Description
Locator Plumbers Kit, CAT Safety Rating Not Applicable, Circuit Connection Type Direct, Induction, Features In-Built Self Test, Signal Strength Indication (SSI), For Locating Pipes and Cables Lines, Includes DD120 Utility Locator, Midi Sonde, Alkaline Batteries, Locator Bag, Manuals, Locator Type Utility Line Locating Receiver, Maximum Locating Depth 9.99 m, Operating Frequency Auto Mode 33 kHz, Power Mode 50/60 Hz, Radio Mode 15 to 60 kHz, Transmitter Mode 33 kHz, 8 kHz, 512 Hz, 640 Hz