  • Mfr # T46SQP-ADA-BROWN
  • Zoro # G322904939
/ea
See details
Key Features
Finish
Powder Coated / Thermoplastic Coated
Overall Width
74-1/2 in
Tabletop Structural Material
Expanded Metal
Frame Material
Steel
ADA / Wheelchair Accessible
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T46SQP-ADA-BROWN
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
74-1/2 in
Seat Height
Overall Length
80 in
Overall Height
Details
Finish
Tabletop Structural Material
Expanded Metal
Frame Material
Steel
ADA / Wheelchair Accessible
Yes
Item
Picnic Tables
Resistance Properties
UV-Resistant, Water-Resistant, Waterproof, Weather-Resistant
Assembly Required
Shape
Sqaure
Frame Color
Black
Includes Umbrella Hole
Tabletop Color
Brown
Description
The Leisure Craft 46" x 58" ADA Accessible Picnic Table - Crafted from heavy-gauge expanded metal and coated with a resilient thermoplastic finish, this ADA accessible picnic table is built to withstand the elements without losing its vibrant color or structural integrity. This industrial-grade table is built to last and does not fade, crack, peel, or warp. Designed with convenience and comfort in mind, the 46" x 58" table boasts three 38" benches on three sides, providing ample seating for up to six people and features a built-in slot to hold an umbrella to provide shade for the table. The fourth side is left open for ADA accessible seating, accommodating all individuals with ease. With rounded edges for added safety, this picnic table is perfect for schools, parks, and businesses alike. Choose from classic colors to match any setting or theme. The Leisure Craft 46" x 58" ADA Accessible Picnic Table is the perfect addition to any outdoor setting where durability, functionality, and style are a top priority. Upgrade your outdoor seating with this exceptional picnic table.