  • Mfr # T46SQP-ADA-GRANITE
  • Zoro # G722904966
Overall Length
80 in
Tabletop Structural Material
Expanded Metal
Overall Height
29-1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
T46SQP-ADA-GRANITE
Overall Length
80 in
Overall Height
29-1/4 in
Tabletop Structural Material
Expanded Metal
Sqaure
ADA / Wheelchair Accessible
Tabletop Color
Granite
Assembly Required
Description
The Leisure Craft 46" x 58" ADA Accessible Picnic Table - Crafted from heavy-gauge expanded metal and coated with a resilient thermoplastic finish, this ADA accessible picnic table is built to withstand the elements without losing its vibrant color or structural integrity. This industrial-grade table is built to last and does not fade, crack, peel, or warp. Designed with convenience and comfort in mind, the 46" x 58" table boasts three 38" benches on three sides, providing ample seating for up to six people and features a built-in slot to hold an umbrella to provide shade for the table. The fourth side is left open for ADA accessible seating, accommodating all individuals with ease. With rounded edges for added safety, this picnic table is perfect for schools, parks, and businesses alike. Choose from classic colors to match any setting or theme. The Leisure Craft 46" x 58" ADA Accessible Picnic Table is the perfect addition to any outdoor setting where durability, functionality, and style are a top priority. Upgrade your outdoor seating with this exceptional picnic table.