  • Zoro # G916246025
/ea
Key Features
For Maximum Cable Diameter
0.687 in
IP Rating
IP66
Outside Diameter
1.62 in
Phase
Single
Overall Length
3.45 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
74W47-C
Zoro #
G916246025
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
For Maximum Cable Diameter
0.687 in
Outside Diameter
1.62 in
Overall Length
3.45 in
Maximum Wire Size
10 AWG
For Minimum Cable Diameter
0.234 in
Face Diameter
1.5 in
Minimum Wire Size
18 AWG
Details
IP Rating
IP66
Phase
Single
Housing Material
Nylon
Wire Connection Type
Screw Terminals
NEMA Receptacle Configuration
L5-15R
Market
Industrial
Grounding
Grounded
For Environment
Wet
Voltage Rating
125V AC
Contact Material
Nickel-Plated Brass
UL 94 Flammability Rating
V-2
Number of Wires
3
Midget Locking
No
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Current Rating
15 A
Resistance Properties
Chemical Resistant, Waterproof
Item
Locking Connector
Standards
ANSI C-73, UL 498
NEMA Enclosure Rating
12, 4, 4X
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Connection Orientation
Straight
Cap Type
No Cap or Cover
Number of Poles
2
Housing Color
Yellow
Description
Locking Connector, Connection Orientation Straight, Current Rating 15 A, Housing Color Yellow, Housing Material Nylon, IP Rating IP66, NEMA Receptacle Configuration L5-15R, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Resistance Properties Chemical Resistant, Waterproof, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Cap Type No Cap or Cover, Contact Material Nickel-Plated Brass, Face Diameter 1.5 in, For Maximum Cable Diameter 0.687 in, For Minimum Cable Diameter 0.234 in