  • Zoro # G222729250
/ea
Get a 10% off coupon
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LNR80-6E
Zoro #
G222729250
UPC #
Country of Origin
Mexico
Description
Locking Plug, Current Rating 15 A, Housing Color Black, Housing Material Santoprene, NEMA Plug Configuration L6-15P, Number of Blades 3, Number of Poles 2, Phase Single, Resistance Properties Watertight, Voltage Rating 250V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Style Standard, For Maximum Cable Diameter 0.67 in, For Minimum Cable Diameter 0.375 in, Grade General Use, Grounding Grounded, Horsepower Rating 1 1/2 hp, IP Rating IP66, IP67, IP68, IP69K, Midget Locking No, Shrouded No