  • Mfr # 4100MI9WLEVS
  • Zoro # G216091578
Key Features
Handle Material
PBT+PC with TPE Overmold
UL 94 Flammability Rating
V-0
NEMA Enclosure Rating
12, 3R, 4X
Housing Material
PBT+PC
Current Rating
100 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4100MI9WLEVS
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height
16.47 in
Overall Width
6.9 in
Overall Depth
9.13 in
Details
Item
Pin and Sleeve Mechanical Interlock
Handle Material
PBT+PC with TPE Overmold
UL 94 Flammability Rating
V-0
NEMA Enclosure Rating
12, 3R, 4X
Housing Material
PBT+PC
Current Rating
100 A
IP Rating
IP66, IP67, IP68, IP69, IP69K
Phase
Three
Number of Wires
4
Housing Color
Blue
Horsepower Rating
40 hp
Voltage Rating
240V