Leviton Pin & Sleeve Receptacle, 125 A, 440/460V AC, 3 Pole, IEC Grounding, Red W3125-P11
Pin & Sleeve Receptacle, 125 A, 440/460V AC, 3 Pole, IEC Grounding, Red (Discontinued)
  • Mfr # W3125-P11
  • Zoro # G3832788
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
W3125-P11
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
13.9760 in
Height
6.69 in
Wire Size
6 to 1 AWG
Dimensions
5 in Dia x 10.7 in L
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
125 A
Voltage Rating
440/460V AC
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP66, IP67
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Red
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
CE Marked, NOM Certified, RETIE Certified, IEC Rating 60309-1 and 60309-2
Material
Polymer
Grounding Style
IEC
Body Material
Halogen-Free Engineering Polymer
Application
Industrial Applications
Impact Rating
IK08
Hz
60Hz
Operating Temp. Range
-25°C to 40°C
Frequency Rating
60
Enclosure
IP66/IP67
Grade
Industrial
Series
Series I
Temperature Rating
-25 to 40
Description
125 Amp, 440-460 Volt, 3P+E (3P, 4W), Clock Position 11, IEC/EN 60309-1 & 60309-2, International Configuration Plug, Industrial Grade, IP66/67, Watertight - RED