  • Zoro # G022587227
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
16R24-1UY
Zoro #
G022587227
UPC #
Country of Origin
Mexico
Description
Single Pole Receptacle, Connection Orientation Straight, Current Rating 400 A, Gender Female, Housing Color Yellow, Housing Material Santoprene TPV, Maximum Wire Size 4/0 AWG, Minimum Wire Size 2 AWG, Voltage Rating 600V AC, 600V DC, Contact Material Brass, End Type Taper Nose, Flange Height 2.27 in, Flange Shape Square, Flange Width 2.27 in, NEMA Enclosure Rating 3R, Standards CSA, UL, Terminal Connection Type Threaded Stud, For Location Outdoor, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F