Leviton Surge Suppressers Tvss 7Mode 320Ka 120V 75120-7M3
Surge Suppressers Tvss 7Mode 320Ka 120V (Discontinued)
  • Mfr # 75120-7M3
  • Zoro # G4059563
Get a 10% off coupon
MFR #
75120-7M3
Country of Origin
Mexico
Details
Voltage
120/208 Volt 3PY
Short Circuit Current Rating
10kA
Flammability
Rated V-2 per UL94
Diagnostics
Real Time Protection status LEDs & Audible Alarm & Surge Counter
ANSI/IEEE Category A, B & C
C-62.11, C-62.41 & C-62.45
Relative Humidity
5% to 95% non-condensing
UL1449 3rd Edition
cULus Listed Type 2
UL1449 Impulse 6kV/500A L-N/L-G/N-G/L-L
400/400/400/
Surge Technology
53mm MOV
Connection Type
Parallel-Hardwire Using Terminal Block: Accepts up to #6 AWG
Maximum Continuous Operating Voltage MCOV L-L, L-N, L-G, N-G
Operating Temperature
-10C to 60C
Enclosure Type
NEMA 12 Steel Enclosure
Recommended Circuit Breaker Rating
30A, 120V
Voltage Configuration
120/208V 3 Phase WYE
Voltage Protection Rating VPR Clamping L-L, L-N, L-G, N-G
Noise Filtering
-40dB (@5K-100MHz)
Remote Monitoring
Dry Contact Leads-N.O./N.C. Form C Rated at 7Amps @ 240VAC or 30 VDC
Standards and Certifications
UL1449 / CSA / ANSI/IEEE
Maximum Surge Current, Per Mode (Per Phase)
320kA (640kA)
Storage Temperature
-20°C to 85°C