  • Mfr # 75PK340S0UA
  • Zoro # G522639785
/ea
See details
Key Features
Digital Tuner
ATSC, ClearQAM
Maximum Resolution
3840 x 2160
Screen Size
75"
Internet Access
Yes
Backlight Technology
Direct LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
75PK340S0UA
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Screen Size
75"
Viewable Screen Size
75"
Details
Digital Tuner
ATSC, ClearQAM
Maximum Resolution
3840 x 2160
Internet Access
Yes
Backlight Technology
Direct LED
HDMI
Scan Format
2160p
Operating System
webOS 25
Item
Smart LED-LCD TV
Video Signal Standard
4K UHDTV
PC Streaming
Ethernet
Description
Digital (ATSC / Clear QAM), Analog (NTSC), Teletext (Auto Teletext), Global IPTV Support (IP Streaming),webOS25, Smart Home (Launcher Bar), Quick Access, Web Browser, Pre-Loaded App (YouTube Only), SDP Server Compatibility, SW Clock (World Clock / Alarm), Mood Display, HDMI-ARC (ARC, HDMI2), Vertical Setup, Fail Over, Play Via URL, Crestron Certi. Compatibility, DPM (Digital Power Management), Time Scheduler, NTP Sync Timer, Embedded CM (Contents Manager), Embedded GM (Group Manager),Control / Control Plus, CMS (Premium), Simple Editor, LG ConnectedCare,HDMI In (2 (2.0)), USB (2.0), RF In (Only 75 ), RS-232C (Phone Jack, 4 Pin (86/65/55/50/43 ), External Speaker Out (3.5 mm Phone Jack (65/55/50/43 )), RF In (86/65/55/50/43 ), Digital Audio Out (Optical), RS-232C (Phone Jack, 4 Pin (Only 75 )), External Speaker Out (3.5 mm Phone Jack (86/75 )), RJ45 (Usage Purpose (LAN)),USB Cloning, WOL, SNMP, Diagnostics (Self Diagnostics (USB)), SI Compatible Protocol (TV Link Tuner), HTNG-CEC, Simplink (HDMI-CEC (1.4)), IR Out (RS-232C Phone Jack Type), Multi IR Code, Hotel Mode / PDM / Installer Menu, Lock Mode (Limited), Port Block, Welcome Screen (Splash Image), Insert Image, IP Channel Manager, External Speaker Out (Audio Out with 3.5 mm Phone Jack), Moving Picture Playback (SD / HD / Plus HD), Auto Off / Sleep Timer, Energy Saving Mode, Motion Eye Care