  • Mfr # 86PK340S0UA
  • Zoro # G622639876
/ea
Key Features
Video Signal Standard
4K UHDTV
Operating System
webOS 25
Native Contrast Ratio
Viewable Screen Size
86"
Features
Quick Access, Teletext, Web Browser, Audio Return Channel (ARC)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
86PK340S0UA
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Viewable Screen Size
86"
Screen Size
86"
Details
Video Signal Standard
4K UHDTV
Operating System
webOS 25
Native Contrast Ratio
Features
Response Time
8 ms
Total Number of HDMI Ports
2
Dynamic Contrast Ratio
HDMI
Yes
Maximum Resolution
3840 x 2160
Ethernet
Yes
Item
LCD TV
Digital Tuner
ATSC, ClearQAM
Streaming Service
YouTube
Scan Format
2160p
Web Browser
Description
Digital (ATSC / Clear QAM), Analog (NTSC), Teletext (Auto Teletext), Global IPTV Support (IP Streaming),webOS25, Smart Home (Launcher Bar), Quick Access, Web Browser, Pre-Loaded App (YouTube Only), SDP Server Compatibility, SW Clock (World Clock / Alarm), Mood Display, HDMI-ARC (ARC, HDMI2), Vertical Setup, Fail Over, Play Via URL, Crestron Certi. Compatibility, DPM (Digital Power Management), Time Scheduler, NTP Sync Timer, Embedded CM (Contents Manager), Embedded GM (Group Manager),Control / Control Plus, CMS (Premium), Simple Editor, LG ConnectedCare,HDMI In (2 (2.0)), USB (2.0), RF In (Only 75 ), RS-232C (Phone Jack, 4 Pin (86/65/55/50/43 ), External Speaker Out (3.5 mm Phone Jack (65/55/50/43 )), RF In (86/65/55/50/43 ), Digital Audio Out (Optical), RS-232C (Phone Jack, 4 Pin (Only 75 )), External Speaker Out (3.5 mm Phone Jack (86/75 )), RJ45 (Usage Purpose (LAN)),USB Cloning, WOL, SNMP, Diagnostics (Self Diagnostics (USB)), SI Compatible Protocol (TV Link Tuner), HTNG-CEC, Simplink (HDMI-CEC (1.4)), IR Out (RS-232C Phone Jack Type), Multi IR Code, Hotel Mode / PDM / Installer Menu, Lock Mode (Limited), Port Block, Welcome Screen (Splash Image), Insert Image, IP Channel Manager, External Speaker Out (Audio Out with 3.5 mm Phone Jack), Moving Picture Playback (SD / HD / Plus HD), Auto Off / Sleep Timer, Energy Saving Mode, Motion Eye Care