  • Mfr # 1DOSW8X14
  • Zoro # G9890027
/ea
Key Features
Number of Sling Legs
2
Sling Type
DOS
Sling Capacity @ 30 Degrees
47,700 lb
Sling Capacity @ 45 Degrees
67,400 lb
Sling Capacity @ 60 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1DOSW8X14
Country of Origin
United States
Dimensions
Sling Length
14 ft
Chain Size
1 in
Length
14 ft.
Length of Sling Leg
12.5 ft
Master Link/Bail Opening Width
7 in
Master Link/Bail Overall Height
5 3/4 in
Master Link/Bail Opening Height
14 in
Hook Opening Width
1 3/16 in
Chain Trade Size
1 in
Master Link Inside Length
14 in
Sling Leg Length
Master Link Inside Width
7 in
Details
Number of Sling Legs
2
Sling Type
DOS
Sling Capacity @ 30 Degrees
Sling Capacity @ 45 Degrees
Sling Capacity @ 60 Degrees
Grade
80
Hook Opening
3 1/8 in
Standards
ASME B30.9, NACM, OSHA
Double Capacity @ 60 Degrees
Sling Material
Alloy Steel
Includes
Chain Sling Safety Bulletin Rev 2.12
Item
Double Leg Chain Sling
Overall Reach
Attachment Type
Oblong Link and (2) Sling Hooks
Material
Steel
Working Load Limit
Finish
Chain Black Coating, Fittings Powder-Coated
Number of Chains
Sling Hardware Material
Steel
Color
Black, Orange
Chain Color
Black
Chain Finish
Black Oxide
Fitting Material
Chain Grade
80
Load Capacity @ 30 Degrees
Hook Type Included
Sling Hook
Load Capacity @ 60 Degrees
Fitting Color
Orange
Chain Adjustability
Fixed
Fitting Finish
Powder Coated
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Load Capacity @ 45 Degrees
Number of Legs
Description
Double Leg Chain Sling, Sling Type DOS, Sling Material Alloy Steel, Chain Adjustability Fixed, Chain Grade 80, Chain Trade Size 1 in, Sling Length 14 ft, Number of Legs 2, Sling Leg Length 14 ft, Load Capacity @ 30 Degrees 47,700 lb, Load Capacity @ 45 Degrees 67,400 lb, Load Capacity @ 60 Degrees 82,600 lb, Hook Opening Width 1 3/16 in, Load Capacity @ 90 Degrees Not Applicable, Hook Type Included Sling Hook, Master Link Inside Length 14 in, Master Link Inside Width 7 in, Chain Color Black