  • Mfr # S4S827K7BKZ10U
  • Zoro # G2682220
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120-277V AC
Color Temperature
2700K
Housing Material
Plastic
Standards
cULus Listed, RoHS
Rated Life
50,000 hr
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S4S827K7BKZ10U
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Overall Width
4 in
Overall Length
4 in
Overall Height
5/8 in
Details
Item
Square Downlight
Voltage
120-277V AC
Color Temperature
2700K
Housing Material
Plastic
Standards
cULus Listed, RoHS
Rated Life
50,000 hr
Lens Material
Acrylic
Dimming Method
0-10V
Bulb Quantity
1
Housing Finish
Matte
Dimmable
Yes
Light Output
650 lm
Housing Color
Black
Series
SlimSurface
Lighting Technology
LED
Maximum Fixture Wattage
10 W
Environmental Rating
Wet Location Rated
Color Rendering Index
80
Mounting Hardware Included
Jbox Mounting Plate
For Bulb Type
Integrated LED
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Ballast Quantity
0
Suggested Bulb Item Number
Integrated LED
Lighting Certification
ENERGY STAR
Compliance Type
Not Available
Description
Square Downlight, Diameter Not Applicable, Overall Length 4 in, Series SlimSurface, Light Output 650 lm, Color Temperature 2700K, Color Rendering Index 80, Maximum Fixture Wattage 10 W, Voltage 120 to 277V AC, Overall Height 5/8 in, Overall Width 4 in, Housing Color Black, Housing Finish Matte, Housing Material Plastic, Dimmable Yes, Lens Material Acrylic, Mounting Hardware Included Jbox Mounting Plate, Compliance Type Not Available, Lighting Technology LED, Ballast Quantity 0, Bulb Quantity 1