  • Mfr # S4S830K7BKZ10U
  • Zoro # G2682360
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120-277V AC
Color Temperature
3000K
Rated Life
50,000 hr
Standards
cULus Listed, RoHS
Housing Material
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S4S830K7BKZ10U
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
4 in
Overall Height
5/8 in
Overall Width
4 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Details
Item
Square Downlight
Voltage
120-277V AC
Color Temperature
3000K
Rated Life
50,000 hr
Standards
cULus Listed, RoHS
Housing Material
Plastic
Housing Finish
Matte
Dimmable
Yes
Bulb Quantity
1
Light Output
650 lm
Series
SlimSurface
Ballast Quantity
0
Lens Material
Acrylic
Lighting Certification
ENERGY STAR
Compliance Type
Not Available
For Bulb Type
Integrated LED
Mounting Hardware Included
Jbox Mounting Plate
Lighting Technology
LED
Color Rendering Index
80
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Suggested Bulb Item Number
Integrated LED
Environmental Rating
Wet Location Rated
Housing Color
Black
Maximum Fixture Wattage
10 W
Dimming Method
0-10V
Description
Square Downlight, Diameter Not Applicable, Overall Length 4 in, Series SlimSurface, Light Output 650 lm, Color Temperature 3000K, Color Rendering Index 80, Maximum Fixture Wattage 10 W, Voltage 120 to 277V AC, Overall Height 5/8 in, Overall Width 4 in, Housing Color Black, Housing Finish Matte, Housing Material Plastic, Dimmable Yes, Lens Material Acrylic, Mounting Hardware Included Jbox Mounting Plate, Compliance Type Not Available, Lighting Technology LED, Ballast Quantity 0, Bulb Quantity 1