  • Zoro # G9922385
/ea
See details
Key Features
Welding Processes
Submerged Arc
Series
Idealarc
Application
Output Range (Amps)
200-1500 DC
Duty Cycle
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K1275
Zoro #
G9922385
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width (In.)
22 5/16 in
Overall Height (In.)
57 3/16 in
Overall Depth (In.)
38 in
Overall Height
57.2 in
Overall Depth
38 in
Overall Width
22.3 in
Details
Item
Submerged Arc Welder
Welding Processes
Submerged Arc
Series
Idealarc
Application
Output Range (Amps)
200-1500 DC
Duty Cycle
1
Input Voltage
460V AC
Output Amps @100% Duty Cycle
1,500
Welding Range (Amps DC)
Input (Amps)
184
Rated Output
1500A @ 44V, 100% Duty Cycle
Welding Amp Range Low
200
Welding Amp Range High
1,500
Amps AC
Hz
Features
Polarity
DC
Input Frequency
60 Hz
Max. Input Current
184A
Submerged Arc Welding Output @ Duty Cycle
1500 A @ 44 V, 100%
Maximum Amperage
1,500 A
Weight
1,478 lb
Welding Mode
CC/CV
For Use With
Model
Idealarc DC-1500
Description
Submerged Arc Welder, Maximum Amperage 1,500 A, Max. Input Current 184A, Welding Processes Submerged Arc, Submerged Arc Welding Output @ Duty Cycle 1500 A @ 44 V, 100 Percent, Model Idealarc DC-1500, Series Idealarc, For Use With Bridge Decking, Panel Line, Pipe Mill Integrator Solutions, Pressure Vessels, Seamer, Submerged Arc Robotic Welding, Input Frequency 60 Hz, Input Voltage 460V AC, Overall Depth 38 in, Overall Height 57.2 in, Overall Width 22.3 in, Polarity DC, Weight 1,478 lb