  • Mfr # XSWB10-60BT
  • Zoro # G9905131
/ea
See details
Key Features
Workbench/Work Table Type
Freestanding
Workbench/Table Leg Type
Straight
Frame Material
Steel
Load Capacity
1,000 lb
Top Thickness
1 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XSWB10-60BT
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Thickness
1 3/4 in
Overall Depth
30 in
Overall Width
60 in
Width
60 in
Height
35 1/4 in
Depth
30 in
Overall Fixed Height
35 1/4 in
Back Stop Height
3 in
Height Adjustability
Fixed Height
Non-Metal Top Thickness
Details
Workbench/Work Table Type
Freestanding
Workbench/Table Leg Type
Straight
Frame Material
Steel
Load Capacity
1,000 lb
Finish
Powder Coated
Edge Type
Color
Blue
Item
Workbench with Riser
Includes
(2) LISTA Legs
Workbench/Workstation Item
Workbench with Riser
Workbench/Table Assembly
Assembled
Workbench/Table Frame Material
Workbench/Table Surface Material
Butcher Block
Assembly
Fully Assembled
Number of Shelves
1
Number of Drawers
0
Frame Material Finish
Powder Coated
Portability
Stationary
Edge Shape
Square
Leg Type
Straight Leg
Top Material
Butcher Block
Frame Metal Material Gauge
16 ga
Included Components
Back Stop, Side Stops
Number of Cabinets
0
Number of Outlets
Number of Legs and Bases
4
Overall Load Capacity
Brake Type
None
Description
Workbench with Riser, Height Adjustability Fixed Height, Top Material Butcher Block, Assembly Fully Assembled, Color Blue, Frame Material Steel, Leg Type Straight Leg, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness 1 3/4 in, Number of Cabinets 0, Number of Drawers 0, Included Components Back Stop, Side Stops, Number of Outlets 0, Number of Shelves 1, Overall Depth 30 in, Overall Fixed Height 35 1/4 in, Overall Load Capacity 1,000 lb