  • Mfr # XSTB81-60PTBB
  • Zoro # G9890377
Workbench/Table Leg Type
Pedestal/Straight
Top Thickness
1-1/4"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XSTB81-60PTBB
Top Thickness
1-1/4"
Overall Depth
30 in
Overall Width
60 in
Height
35-1/4"
Depth
30"
Width
60"
Non-Metal Top Thickness
1 1/4 in
Overall Fixed Height
35 1/4 in
Back Stop Height
3 in
Workbench/Table Leg Type
Pedestal/Straight
Bullnose
No. of Drawers
1
Color
Bright Blue
Item
Workbenches
Number of Shelves
0
Number of Drawers
1
Glide
Lock Type
Keyed
Number of Legs and Bases
3
Leg Type
Panel Leg & Pedestal Cabinet Base
Bullnose
Number of Compartments
4
Description
Workbench, Height Adjustability Fixed Height, Top Material Laminate, Assembly Fully Assembled, Color Blue, Frame Material Steel, Leg Type Panel Leg & Pedestal Cabinet Base, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness 1 1/4 in, Number of Cabinets 1, Number of Drawers 1, Included Components Back Stop, Stringer, Number of Outlets 0, Number of Shelves 0, Overall Depth 30 in, Overall Fixed Height 35 1/4 in, Overall Load Capacity 1,000 lb