  • Zoro # G216522256
/ea
Key Features
DC Voltage Rating
300 V DC
Series
JTD
Element
Dual
Body Material
Melamine
Speed
Time-Delay
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
0JTD2.25T
Zoro #
G216522256
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Diameter
13/16 in
Overall Length
2 1/4 in
Details
DC Voltage Rating
300 V DC
Series
JTD
Element
Dual
Body Material
Melamine
Speed
Time-Delay
Body Style
Cylindrical
Compatible Fuse Block Series
LFPSJ
AC Voltage Rating
600 V AC
Class
J
Item
Fuse
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Visual Indication
Non-Indicating
Standards
CSA 1422-02 029862, cUL JDDZ7-E81895, UL JDDZ E81895
Interrupt Rating - DC
20 kA
Current
2.25 A