  • Mfr # LFH250603CID
  • Zoro # G1936031
/ea
Key Features
UL Class
H; K5
Series
LFH
Connector Type
Pressure Plate
Mounting Style
Bolt-Down; DIN Rail
Visual Indication
Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LFH250603CID
Country of Origin
China
Dimensions
Length
4.71 in
Height
2.26 in
For Fuse Size
3 in L x 13/16 in dia
Width
4.10 in
Overall Height
2.26 in
For Fuse Diameter
13/16 in
Wire Size - Maximum
6 AWG
For Fuse Length
3 in
Overall Length
4.71 in
Overall Width
4.1 in
Wire Size - Minimum
14 AWG
Wire Size
14 to 6 AWG
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
H; K5
Series
LFH
Number of Poles
3
Amp Range
31 to 60A
Voltage Rating
250V AC/DC
Connector Type
Pressure Plate
Mounting Style
Bolt-Down; DIN Rail
Visual Indication
Indicating
Fuse Block Style
Non-Rejection
Spring Reinforced Clip
Yes
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
Standards
CSA Certified, RoHS, UL Listed
Fuse Type
Industrial
Features
Space Saving Design, Universal Mounting Holes for Easy Replacement
For Fuse Series
NLN
Wire Range
14 AWG to 6 AWG, 4 awg to 2 AWG
Fits Fuse Type
Class H, Class K5
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Fuse Block or Holder AC Voltage Rating
250VAC
Fuse Block or Holder DC Voltage Rating
250VDC
AC Voltage Rating
250 V AC
Current - Maximum
60 A
DC Voltage Rating
250 V DC
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class H, Class K5, Fuse UL Class H, K5, 31 to 60 A, Number of Poles 3, 250V AC/DC, For Fuse Size 3 in L x 13/16 in dia, Compatible Fuse Series NLN, NON, OT, REN, RF, RLN, Series LFH, Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 14 to 6 AWG, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Pressure Plate, Height 2.26 in, Width 4.1 in, Length 4.71 in, Spring Reinforced Clip Yes