  • Mfr # PSR033UL1000X
  • Zoro # G208273807
Amps
1000A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSR033UL1000X
Diameter
4.21 in
Length
6 1/8 in
Width
2.89 in
Overall Length
6 1/8 in
Overall Depth
4 7/32 in
Amps
1000A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Standards
CE, RoHS Compliant, UL Recognized
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
1 kA
Description
Semiconductor Fuse, 1,000 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 6.11 in L x 2.89 in W x 4.21 in D, Length 6 1/8 in, Width 2.89 in, Depth 4.21 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CE, RoHS Compliant, UL Recognized