  • Mfr # PSR030US0200Z
  • Zoro # G204258891
Amps
200A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSR030US0200Z
Diameter
3.01 in
Length
5.01 in
Width
1.69 in
Overall Depth
3 in
Overall Width
1 11/16 in
Overall Length
5 in
Case Size
30
Amps
200A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Standards
cURus, IEC, IEC60269-4
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
200 A
Description
Semiconductor Fuse, 200 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 5.01 in L x 1.69 in W x 3.01 in D, Length 5 in, Width 1.69 in, Depth 3.01 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards cURus, IEC, IEC60269-4