  • Mfr # PSR031DL0700Z
  • Zoro # G108446998
Amps
700A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSR031DL0700Z
Diameter
3.34 in
Length
5 1/4 in
Width
2.03 in
Overall Length
5 1/4 in
Overall Depth
3 11/32 in
Case Size
31
Overall Width
2 1/32 in
Amps
700A
AC Voltage Rating
700V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Interrupt Rating
200kA at 700V AC
Standards
CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized
Interrupting Rating
200 kA @ 700 Vac
Current
700 A
Description
Semiconductor Fuse, 700 A, 700 V AC, 600 V DC, PSR Series, Indicating, Very-Fast-Acting, Body Style Square, Interrupt Rating 200k A at 700V AC, Fuse Size 5.24 in L x 2.03 in W x 3.34 in D, Length 5 1/4 in, Width 2.03 in, Depth 3.34 in, Diameter Not Applicable, Equivalent Series PSR, Compatible Fuse Block Series MS, Body Material Ceramic, Standards CCC Certified, CE, RoHS Compliant, UL Recognized