  • Mfr # WSS2-3048-36
  • Zoro # G2237098
/ea
Key Features
Width
48 in
Depth
30 in
Height
36 in
Load Capacity
5,000 lb
Workbench/Table Surface Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WSS2-3048-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
48 in
Depth
30 in
Height
36 in
Top Thickness
1 1/2 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
30 in
Work Surface Width
48 in
Work Surface Depth
30 in
Metal Top Thickness
1 1/2 in
Height to Surface Top
36 in
Height Adjustability
Fixed Height
Overall Fixed Height
36 in
Details
Load Capacity
5,000 lb
Stainless Steel
Workbench/Work Table Type
Freestanding
Workbench/Table Leg Type
Straight
Workbench/Table Frame Material
Steel
Edge Type
Straight
Gauge
12
Workbench/Table Assembly
Assembled
Item
Workbench
Color
Gray
Workbench Item
Workbench
Finish
Powder Coated
Workbench/Workstation Item
Includes
Lower Shelf
Number of Shelves
1
Number of Drawers
0
Frame Material
Steel
Assembly
Fully Assembled
Number of Outlets
0
Leg Type
Straight Leg
Top Material
Included Components
Lower Shelf
Portability
Stationary
Resistance Properties
Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Rust Resistant
Top Metal Material Gauge
12 ga
Frame Construction
Welded Only
Top Material Finish
Powder Coated
Overall Load Capacity
Frame Metal Material Gauge
16 ga
For Environment
Industrial
Edge Shape
Radius
Frame Material Finish
Maximum Shelf Load Capacity
500 lb
Number of Cabinets
Number of Knockouts
Description
Workbench, Height Adjustability Fixed Height, Top Material Stainless Steel, Assembly Fully Assembled, Color Gray, Frame Material Steel, Leg Type Straight Leg, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness Not Applicable, Number of Cabinets 0, Number of Drawers 0, Number of Knockouts 0, Included Components Lower Shelf, Number of Outlets 0, Number of Shelves 1, Overall Depth 30 in, Overall Fixed Height 36 in