Buckle Up Traffic Sign, 12 in H, 18 in W, Aluminum, Horizontal Rectangle, English, SB-009-18HA
  • Mfr # SB-009-18HA
  • Zoro # G0211556
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Fasten Your Seat Belts
Width
18 in
Height
12 in
Sign Shape
Horizontal Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-009-18HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
18 in
Height
12 in
Thickness
0.063 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Buckle Up Traffic Sign
Header
No Header
Legend
Fasten Your Seat Belts
Sign Shape
Horizontal Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Material
Aluminum
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Legend Style
Text
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Language
English
Subject Matter
Driver Safety
Legend Color
Black
Legend/Background Color
Black/White
Sign Legend Color
Black
Double-Sided
Background Color
White
Sign Legend Text Color
Holes on 1 in. Centers
Yes
Sign Mounting Hardware Included
Includes Cross-Braces
Protective Coating
Clear Film Laminate
Sign Properties
Rigid
Sign Header
Sign Legend Style
Text
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
State Specific Sign
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Mounting Hole Distance Center to Center
9 in
MUTCD Compliant Sign
Number of Printed Sides
1
Sign Legend
Material Properties
Roll Up
Description
Buckle Up Traffic Sign, Height 12 in, Width 18 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Horizontal Rectangle