Office Parking Sign, 18" x 12, RP-115-12HA
  • Mfr # RP-115-12HA
  • Zoro # G4887802
/ea
Key Features
Header
No Header
Legend
Office Parking
Width
12"
Height
18"
Sign Shape
Vertical Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RP-115-12HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12"
Height
18"
Thickness
0.063 in
Mounting Hole Dia.
0.375 in
Details
Item
Office Parking Sign
Header
No Header
Legend
Office Parking
Sign Shape
Vertical Rectangle
Sign Material
Aluminum
Sign Mounting Style
Mounting Holes
Printed Language
English
Sign Background Color
White
ADA Compliant
No
Retroreflective Grade
High Intensity Prismatic
Glow-in-the-Dark
No
UV Resistant
Yes
Legend/Background Color
Green/White
Double-Sided
Sign Legend Color
Green
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees F
Language
English
Background Color
White
Legend Color
Green
Material
Aluminum
Subject Matter
Parking
Legend Style
Text
Standards
Meets & Exceeds Federal Minimum Reflectivity Guidelines
Sign Legend Text Color
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Average Outdoor Durability
5 to 8 yr.
State Specific Sign
Includes Cross-Braces
Sign Legend
Sign Legend Style
Text
Mounting Hole Distance Center to Center
15 in
Holes on 1 in. Centers
Yes
Sign Header
MUTCD Compliant Sign
Sign Mounting Hardware Included
Sign Properties
Rigid
Protective Coating
Clear Film Laminate
Number of Printed Sides
1
Material Properties
Roll Up
Description
Office Parking Sign, Height 18 in, Width 12 in, Sign Material Aluminum, Sign Mounting Style Mounting Holes, Printed Language English, Sign Shape Vertical Rectangle